How we use Cookies

Solihull Council local election results

Solihull Council - Local Elections Results

Solihull Council - Local Elections Results

* denotes a defending councillor

BICKENHILL - no change

Patricia Allington (BNP) 496

Alexander Hawkeswood (Green) 164

* Alan Martin (Cons) 2887

Florence Nash (Lab) 1186

Martin Smith (Lib Dem) 983

Michelle Wright (SAMRA) 189

BLYTHE - no change

George Angus (BNP) 310

Linda Brown (SAMRA) 426

* Brian Burgess (Cons) 3312

Moustafa Osman (Green) 89

Charles Robinson (Lib Dem) 2322

Raj Singh (Lab) 682

CASTLE BROMWICH - no change

Andrew Bull (Lib Dem) 1039

Joanna Hall (SAMRA) 102

Scott Rhodes (Green) 109

* Mike Robinson (Cons) 2914

Irma Shaw (Lab) 1304

Eddie Stainfield (BNP) 668

CHELMSLEY WOOD - Lab Co-op gain

Liz Adams (Lib Dem) 542

Ronnie Cashmore (Green) 1118

Dawn O’Nyons (SAMRA) 49

Gail Sleigh (Cons) 897

Nick Stephens (Lab Co-op) 1140

Andrew Terry (BNP) 650

DORRIDGE & HOCKLEY HEATH - no change

Barry Beattie (Lab) 566

* Ian Courts (Cons) 3891

Jo Hodgson (Lib Dem) 1430

Andy Moore (SAMRA) 443

Sara Stevens (Green) 175

Andrew Taylor (BNP) 131

ELMDON - Lib Dem gain

Tony Greenshields (BNP) 402

* Ken Hawkins (Cons) 2593

Hugh Hendry (Lab) 658

Martin Hewings (Lib Dem) 2721

Kay Howles (SAMRA) 134

Elaine Williams (Green) 79

KINGSHURST & FORDBRIDGE - Lab Co-op gain

* Rob Hall (Cons) 1275

Margaret Inglis (SAMRA) 165

David Jamieson (Lab Co-op) 1385

John Kimberley (Green) 210

George Rouse (BNP) 667

Angi Wright (Lib Dem) 684

KNOWLE - no change

Hayley Conboy (Lab) 450

Tony Dupont (Lib Dem) 1351

Josephine Herbert (SAMRA) 326

* Diana Holl-Allen (Cons) 3660

Jane Holt (Green) 289

Robert Lassen (BNP) 217

LYNDON - no change

Margaret Brittin (Lab) 803

Greg Goldingay (Cons) 1819

Frances Grice (Green) 137

David Reynolds (BNP) 559

Theresa Tedd (Lib Dem) 3552

MERIDEN - no change

* Ken Allsopp (Cons) 3845

Cathy Connan (Lab) 928

Roger King (Green) 143

Hugh McCredie (Lib Dem) 1362

Russell Phillips (BNP) 228

Wayne Wright (SAMRA) 369

OLTON - no change

Joel Butler (Green) 164

Peter Chan (SAMRA) 94

Robert Hulland (Cons) 2336

Alan Jacques (Lab) 524

Stanley Williams (BNP) 297

* John Windmill (Lib Dem) 3513

SHIRLEY EAST - no change

Joy Aldworth (Green) 129

Raymond Bailey (BNP) 284

* Ian Hedley (Lib Dem) 2439

Mark Parker (Cons) 2257

Kevin Raven (Lab) 575

Neill Watts (Ind) 605

SHIRLEY SOUTH - no change

Phil Brandum (Cons) 2299

Adam Cooley (Green) 121

Trevor Eames (SAMRA) 599

* Andy Hodgson (Lib Dem) 2989

Christopher White (BNP) 398

Shirley Young (Lab) 569

SHIRLEY WEST - no change

Trevor Barker (Green) 162

Douglas Maund (BNP) 432

Ian McDonald (Lab) 715

John Rogers (SAMRA) 320

* Simon Slater (Lib Dem) 2855

Hannah Tildesley (Cons) 1988

SILHILL - no change

Alan Ashmore (BNP) 329

Steve Green (Lib Dem) 2447

Janet Marsh (Lab) 603

Roderick Palmer (Green) 116

* Sheila Pittaway (Cons) 3090

Hilary Twinberrow (SAMRA) 87

SMITH’S WOOD - no change

* Donald Cornock (Lab) 1368

Rebecca Hammond (SAMRA) 57

Tony Ludlow (Lib Dem) 398

Ken Meeson (Green) 1019

Frank O’Brien (BNP) 550

Catherine Price (Cons) 821

ST. ALPHEGE - no change

* Stuart Davis (Cons) 4525

Eimear Fossey (Lib Dem) 2370

Stephen Holt (Green) 220

Steven O’Nyons (SAMRA) 241

Paul Tuxworth (Lab) 497

 

Journalists

Cathrina Hulse
Multimedia Journalist
Annette Belcher
Multimedia Journalist
Full newsroom contact details
Tell us what's happening in your area.